Kilo vermek için en iyi diyet hangisidir arayıp duruyoruz. Yaz gelsin de rahat rahat bikinilerimizi giyelim diye bugüne kadar onlarca diyet denemişliğimiz vardır diyebiliriz. Bu yazımızda son günlerde çok popüler olan aralıklı oruç diyetini sizin için araştırdık. İşte aralıklı oruç diyetine dair her şey!

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç diyeti, gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin farklı bir düzende tüketilmesi anlamına geliyor. Bu diyeti gün içerisinde belirlenmiş zaman dilimlerinde hiçbir besinin alınmadığı ya da haftanın belirlenmiş günlerinde enerji alımında farklı kısıtlamalar yapılan bir beslenme programı olarak tanımlayabiliriz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyette iki öğün ile hayatımıza devam ediyoruz… Oldukça kolay uygulanan bu diyette sabah ve akşam öğünü olmak üzere 2 öğün şeklinde uygulanıyor. Bu 2 öğün arasında kalan 8 saat boyunca sıvı alımı dışında katı besin tüketilmemelidir. Yemek yemenin serbest olduğu saatlerde taze meyve sebze ve diğer besinler tüketilebilir, ancak besin dengesini sağlamak ve zararlı yiyeceklerin tümünden uzak durmak gerektiğini de unutmayalım!

Aralıklı Oruç Diyet Saatleri

Aralıklı Oruç Diyeti

Saatleri saydığımız oruçta olduğu gibi burada da saatler oldukça önemli!  16:8 yani 16 saat yemek yemeden ve ardından tekrar 8 saat yemek yemeden geçirilmektedir. Veee müjde! 16 saatlik açlığın içine uyku saatleri dahil. J

Aralıklı Oruçta Neler Yasak?

Her diyette olduğu gibi aralıklı oruçta da yasakların olmaması hayal olurdu. J Aralıklı oruç sağlıklı beslenme temeline dayanan bir model. Bu yüzden tokluk evresinde tüm besinler serbest olarak tüketilmez. Sağlıklı beslenme profilinde ilerlenmesi gerekmektedir. Açlık evrelerinde ise şekersiz bitki çayları, mineralli sular, kalorisiz içecekler ve sütsüz kahveler dışında hiçbir besin tüketilmemelidir.

Her ne kadar 16:8 aralıklı oruç sağlıklı yetişkinler için güvenli kabul edilse de özellikle kronik bir hastalığınız varsa, denemeden önce mutlaka doktorunuza ya da diyetisyeninize danışmanız gerektiğini es geçmeyin.

Kişisel bakım ve sağlıklı yaşam hakkında daha fazla öneri arıyorsanız Sesu’yla Eğlence arşivindeki diğer içeriklere göz atmayı ve @sesuagda Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayıın! 😊