Özgenur ile
Magazin Sanatı

76. Cannes Film Festivali’nde, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı “Kuru Otlar Üstüne” filmindeki Nuray karakteriyle Merve Dizdar ödül aldı! En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Merve Dizdar, hepimizi gururlandırdı. Gelin Merve Dizdar’ın filmdeki rolüne ve ödül sırasında yaptığı konuşmaya birlikte değinelim.

Cannes’da Tanıdık Bir Sima: Merve Dizdar!

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Merve Dizdar'ın

Fransa’nın güneyindeki Cannes’da, bu yıl 76.’sı düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerine ulaştı! Bu yıl Cannes Film Festivali’nde Merve Dizdar rüzgârı da esti! Kuru Otlar Üstüne filmindeki performansıyla Merve Dizdar, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı!

Kuru Otlar Üstüne Filminin Konusu

Merve Dizdar ve ödülü

Merve Dizdar filmde, doğu bölgesinde küçük bir kasabada görevli olan İngilizce öğretmeni Nuray karakterine hayat veriyor. Filmdeki en tutarlı ve dobra karakter olan Nuray bir bacağını, katıldığı eylemde patlayan bir bomba nedeniyle kaybetmiş. Başrollerini Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekici’nin paylaştığı Kuru Otlar Üstüne, İstanbul’a atanmayı ümit eden bir öğretmenin, öğrencisini taciz etmekle suçlanmasını anlatılıyor.

Merve Dizdar’ın Konuşması

En iyi kadın oyuncu ödülü konuşması

Merve Dizdar geceye konuşmasıyla damga vurdu. İşte Cannes Film Festivali’nin en beğenilen konuşması:

Türkçeyi unutmuş olabilirim şu an heyecandan. Jüri üyelerine teşekkür ediyorum. Cannes Film Festivali’ne çok teşekkür ediyorum. Oyun arkadaşlarıma, tüm ekibe çok teşekkür ediyorum. Senaristlerimize, herkese a’dan z’ye ama en önemlisi bu karakteri güvenip bana verdiği için ve onunla çalışmak bir ayrıcalık olduğu için Nuri Bilge Ceylan’a çok teşekkür ediyorum. Son olarak dün gece uyurken bir hayal, yani ödül alabilir miyim diye düşünürken ufak bir yazı yazdım, onu okumak istiyorum izninizle. Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada kadın olmak Nuray’ın, Nuraylar’ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.

Tebrikler Merve!

 

Daha fazla içerik için Sesu’yla Eğlence arşivimizi ziyaret etmeyi unutma. Ayrıca değerli yorumlarını benimle paylaşmak istersen @sesuagda Instagram hesabımızı takip edebilirsin😊