Besray'ın
Güzellik Dünyası

Tıp dilinde folikülit adıyla da bilinen çiçek bacak, bir deri rahatsızlığıdır. Adını, kıl köklerinin çevresinde ciltteki küçük kırmızı ve siyah noktaların, çilek gibi görünmesinden alır. Genellikle bacaklarda olan bu durum, nadiren kollarda da meydana gelir. Peki, çilek bacak neden olur ve nasıl önlenir? Hadi detaylara birlikte bakalım!

Çilek Bacak Neden Olur?

Ciltte çilek bacak oluşumunun çeşitli nedenleri vardır. Temelde, kıl köklerinin tıkanması ya da iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Örneğin uzun süre aynı tıraş jiletini kullanmak, cildin daha fazla yağ üreterek, ölü hücre birikmesine neden olur. Bu durum, kıl kökleri tıkar. Ayrıca sıkı kıyafetler giymek de bacaklardaki gözeneklerin ve cildin nefes almasını önlediğinden çilek bacak oluşumuna neden olabilir.

Çilek Bacak Belirtileri Nelerdir?

Çilek bacak durumunun belirtileri arasında kırmızı ya da pembe renkte kabarcıklar bulunur. Bu kabarcıklar, sivilce benzeri şişlik ve tahriş olarak yer alır. Üstelik bazı durumlarda bu kabarcıklar, hafif kaşıntı ya da hafif ağrıya neden olabilir. Çilek bacak durumunda, kıl köklerine benzeyen koyu lekeler ve küçük siyah noktalara kadar farklı şekiller de görülebilir.

Çilek Bacak Nasıl Geçer?

çilek bacak sendromu

Çilek bacak rahatsızlığından korunmak için düzenli bir şekilde vücut bakımı yapmak gerekir. Vücuda uygun peeling ve nemlendirici ürünler kullanmak, doğru tüy alma işlemlerinden uygulamak gerekir. Ayrıca ölü derilerden kurtulmak ve cildin nefes almasını sağlamak için kuru fırçalama yapmak da önem taşır.

Nasıl Önlenir?

çilek bacak önleme

Çilek bacak oluşumunun önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Paylaştığımız içeriklerden ilk senin haberin olsun istiyorsan sesuagda Instagram hesabımızı takip edebilirsin. Ayrıca daha fazla bu tarz haber için Sesu’yla Eğlence arşivine göz atabilirsin.