Erdi
ve
Furkan'dan
Modanın
Erkek Tarafı

Havaların çok sıcak olması nedeniyle, yaz aylarında saç bakımı yapmak biraz zor olabilir. Özellikle yaz mevsiminin ağustos ayında, saçlar yüksek derecede sıcaklığa maruz kalır. Bu nedenle saçlarda yıpranmalar görülebilir. Yazımızda erkekler için yaz aylarına özel saç bakım önerilerini derledik. Hazırsanız başlayalım!

Yazın Saç Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

saç yıkayan erkek

Yaz aylarında en sık yapılan hataların başında sık duş almak yer alır. Terleyen vücudun ve saçların temiz kalması elbette önemli. Yine de saçların sık sık şampuana maruz kalmaması gerekir. Şampuan ve sabunlar her ne kadar temizlik açısından önem arz etse de içinde kimyasal bulunduğu unutulmamalıdır. Saçların kurumaması için saçları çok sık yıkamamak ve yoğun şampuandan kaçınılması gerekir. Ayrıca sık sık şampuan kullanılması, saç derisinin zarar görmesine de neden olur. Uzmanlara göre ideal duş aralığı ise 3 gündür.

Saça Zarar Vermeden Nasıl Kurutulur?

saç bakımı yapan kurutan erkek

Erkek saç bakımı konusunda, saçların yeterli seviyede kurulanması oldukça önemlidir. Havalar ne kadar sıcak olursa olsun, saçların kendi kendine kurumasını beklememek gerekir. Bunun temel sebebi; saç derisinin nemli kalarak, fazla suyu gözeneklere hapsetmesi. Böylesi bir durumda saç köklerinin doğal dengesi bozulur ve saçlar güçsüzleşir. Yıkanma işleminin ardından bütün vücutla birlikte, saçların da kurulanması gerekir.

Saçınızı kurularken öncelikle saç kurutma makinesinin ısı ayarını düşük tutmaya ve makineyle saçlarınızın arasına mesafe koymayı unutmamalısınız.

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

güneşli günde erkek

Gelelim yazın yapılacak saç bakım rutinlerine. Hazırsanız sizin için harika önerilerimiz var, sıkı durun!

Sıcak Sudan Uzak Durun

Saçların belirli bir düzende yıkanması her mevsim önemlidir. Saçların temizliğini sağlarken sıcak sudan uzak durmakta da fayda vardır. Sıcak su hem yağlı hem de kuru saçlar üzerinde aynı olumsuz etkiyi yaratır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında ılık ya da soğuk su ile saçları yıkamak fayda sağlar.

Nemlendirici Kullanırken Dikkatli Olun

Erkek saç nemlendirici ürünleri kullanımında dikkatli olmakta fayda vardır. Nemlendirici kremler, kuru saçlar için oldukça önemli. Bu nedenle güvenilir markaların saç kremlerini kullanmalısınız. Ayrıca saç kremlerini diplere değil, yalnızca üst ve orta kısımlara uygulamalısınız. Saçınız kuruysa ve nemlendirici ürünler uygulamak istiyorsanız, aşırıya kaçmamanız gerekir. Aşırı nemlendirici kullanmak saçın yağlanmasına neden olabilir.

Saçınız Uzunsa Sıkı Bağlamaya Dikkat

Erkek saç bakım önerileri

Yaz aylarının sıcağında elbette saçlarınızı toplamak isteyebilirsiniz. Ayrıca açık bırakılan saçların, sıcak havanın etkisiyle çok fazla yağlanması da olası. Öncelikle saçınızda vaks ya da jöle gibi bir ürün kullanacaksanız, topladıktan sonra kullanmanız gerekir. Ayrıca saçları sıkı sıkı toplamak dökülmesine neden olacaktır.

Güneşe Çıkan Saça Ne Sürülür?

Erkek saç bakım

Güneş sonrasında saçlarınızı arındırmak için iyice yıkamak gerekir. Daha etkili bir sonuç için iki çay kaşığı güneş koruyucu kremini hindistancevizi yağı ile seyreltebilir, biberiye yağı ve su da ekleyerek güneşe çıkmadan hemen önce saçlarınıza uygulamayı deneyebilirsiniz.

 

Daha fazla öneri için Erkek Modası ve Bakımı kategorimize göz atabilirsiniz. Eğer sormak istediğiniz konular olursa benimle @sesuagda Instagram hesabından iletişime geçebilirsiniz 😊