Besray'ın
Güzellik Dünyası

Yaz mevsimi, cildimizi oldukça yakından etkiliyor. Özellikle hassas ciltli insanlar sıcaklardan nasıl korunacağının derdine düşüyor. Eğer siz de hassas bir cilde sahipseniz bu yazımız tam size göre! Bu yazımızda hassas ciltli insanlar sıcaklardan nasıl korunmalı bunu anlattık. Hadi birlikte yapabileceklerimize göz atalım! ❤️

Cildi Hassas Olanlar Sıcaklarda Ne Yapmalı?

hassas ciltli insanlar güneş kremi sürerken

Hassas ciltler; kızarık, damarları belirgin, kuru, kaşıntılı, yanma hissi olan cilt tipine verilen isimdir. Bu cilt tipine sahip kişilere hassas ciltli insanlar denir.

Hassas ciltlere sahip olan kişiler; kokulu, parfümlü, kimyasal ve esans içermeyen tonikler ve nemlendiriciler seçmeli. Ayrıca derin peeling, buhar ve ovalama gibi işlemlerden de kaçınılması gerekir.

Yaz aylarında ise cilt tipiniz nasıl olursa olsun, UVA ve UVB içeren güneş koruyucu, nemlendirici kullanmalısınız. Ayrıca cildinizi direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Gün içerisinde köpük ya da jel tipi temizleyiciler kullanabilirsiniz. Cildinizin nemini kaybetmemesi yaz aylarında oldukça önemli. Bu nedenle gün içerisinde bol bol su içmeli, sigara tüketiminden kaçınmalısınız. Bunların yanı sıra her zaman olduğu gibi makyaj silinmeden yatılmaması da önem taşır.

Hassas Ciltler İçin En İyi Güneş Kremleri

hassas ciltler için güneş kremi

Güneş ışınlarının etkisi; kişiye göre, genetik yapı ve güneş maruziyeti sonrası melanin yapma derecesine göre değişiklik gösterir. Bu duruma göre hassas ciltleri iki ayrı kategoride inceleyebiliriz:

Tip1: Çok açık tenli, çok hassas ciltli, güneşten kolay etkilenir ve bronzlaşmaz.

Tip2: Açık tenli, hassas ciltli, güneşten kolay etkilenir ve çok az bronzlaşır.

Tip1 ve Tip2 şeklinde hassas ciltlere sahip olan insanların kullanacağı ürünler, güneşten etkilenmemek için büyük önem taşır. Güneş koruyucu ürünlerin üzerinde SPF numarası yer alır. Bu numara, cildi güneş altında kızarmaya başlamadan kalınacak sürenin ne kadar uzatıldığını ifade eder. Yani SPF numarası: güneşte kalma süresi/ korunması güneşte kalınabilecek süre 1,33 olarak hesaplanabilir.

Güneş kremi alırken cildinize uygun hassas ciltli insanlar için üretilmiş olanlara yönelmelisiniz. Ayrıca waterproof olmayan bir güneş kremi tercih ediyorsanız, 4 saatte bir tekrarlamalısınız. UVA ve UVB içeren güneş kremi seçimi yapmalısınız.

Güneşe ve tahrişe yatkın olan hassas ciltlerde SPF 50 ve üstü kremler tercih etmek cildin yatıştırılması için önem taşır. Vücut için kullandığınız güneş kremlerinde kıyafetlerinizde iz bırakmaması, yağlı ve kaygan bir dokusu olmaması gerekir. Bu sayede güneş kremi; cildinizden akmadan, yağlanma yapmadan rahat bir deneyim sunar.

Hassas Ciltler İçin Bakım Ürünleri

hassas ciltli insanlar

Hassas ciltli insanlar; güneşten, kozmetik ve temizleyicilerdeki bazı bileşenlere kadar yüz cildinin en çok maruz kaldığı faktörler nedeniyle zorluk yaşayabilir. Bu nedenle cildin daha hızlı yıpranmasını engellemek için hassas ciltli insanlar, daha yoğun bir bakıma ihtiyaç duyar.

Hassas ciltler için en önemli adım cildin nemlenmesidir. Bu sebeple kullanılan yağlarda da dikkat edilmesi gereken ilk unsur, ürünün cildi ne kadar nemlendirdiğidir. Hassas ve kızarık cilt tedavisine iyi gelen yağlar aşağıdaki gibidir;

Hassas Ciltler İçin Bakım Rutini

hassas ciltli insanlar

Hassas cilt tipine sahip insanların ilk adımı; cilt bakım ürünlerini elden geçirmek olmalıdır.

Eğer hassas bir cildiniz var ise antibakteriyel ya da deodorant bileşenleri; alkol, retinol, retinoidler ya da alfa-hidroksi asitler içeren ürünlerden kaçınmalısınız.

Doğru cilt bakım ürünlerini seçerek, ürünleri almadan önce yama testi yapmayı öğrenmeniz de oldukça önemli. Size iyi gelecek ürünleri bulun ve o ürünlere sadık kalın. Bu sayede cildinizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca bakım rutininizi aşağıdaki maddeleri göz önüne alarak düzenleyebilirsiniz:

Cilt bakımı için daha fazla öneri arıyorsanız Sesu’yla Eğlence arşivine göz atmayı ve @sesuagda Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayıın! 😊