Kübranur'un
Vegan Yaşam
Köşesi

Kilo vermeye engel olan 3 olası neden nedir diye merak mı ediyorsunuz? Nasıl hızlı kilo veririm sorusu hep akıllarda! “Aslında çok kolay, sağlıklı beslen ve spor yap yeter” diyorlar. Evet bu asırlık kilo verme formülü olarak sunuluyor olabilir ama en önemlisi kişinin kendi bedenini tanıması.
Kilo vermeyi siyah beyaz bir eylem olarak düşünmek tamamen yanılmak olur. Herkese uyacak tek bir diyet türü ya da yöntemin olması mümkün değil. Bunu anlamak yalnızca ama yalnızca bizim elimizde. Sağlıklı bir diyet sürdürmek ve spor salonunda vakit geçirmek, kilo kontrolünde rol oynayan birçok faktörden sadece ikisi! Ayrıca unutmamak gerekiyor, kilo vermek her şeyi “doğru” yaptığınızda bile bir mücadele biçimi olabilir.
Peki kilo vermenizi engelleyebilecek, altta yatan nedenler neler olabilir? Hadi biraz inceleyelim:

1.Sağlıksız yiyecekler tüketiyor olabilirsiniz!

kilo vermeye engel 3 olası neden arasında yer alan gluten

Herhangi bir markete adım atın, girer girmez “organik”, “glutensiz” ve “light” yazan etiketlerle karşılaşacaksınız. Aslında bu paketli yiyecekler besin değeri açısından yetersiz ve sağlıksız şeker içerir. Ayrıca bağımlılık ve asla tatmin etmeyen bir tokluk algısı yarattığı için aşırı yemeye bile neden olabilir!

2. Yeterince beslenmiyor olabileceğinizi düşündünüz mü?

Gülümseyen kadınlar

Kilo vermek için daha az yemenin gerektiğine dair bir inanç çoktan kültürümüzde yer etmiş. Az yediğiniz veya yiyecekleri kısıtladığınız için vücudunuza ihtiyacı olan besinleri vermiyor olabilirsiniz.
Çok az yemek, metabolizmayı büyük ölçüde yavaşlatarak hormonal değişimlere neden olabilir. Bunun yerine, uygun vitamin ve mineral alımıyla kendinizi dengeli beslemek için yeterince yediğinizden emin olun. Besin seviyelerinizi kontrol etmek için bir kan testi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Vücudunuzu tanıyın, zaman içerisinde size en iyi gelen besin dengesini mutlaka oturtacaksınız!

3. Kaliteli uyku çok önemli!

kilo vermeye engel 3 olası neden görselinde uyuyan bir kadın

Stresli olduğunuzda veya uykunuz çok da gelmediğinde abur cuburlara nasıl uzandığınızı hiç fark ettiniz mi? Bu asla ama asla bir tesadüf değil. Hatta araştırmalar, uykusunu yeterince almayan bireylerin enerji eksikliği hissini telafi etmek için şeker ve trans yağ oranı yüksek gıdaları seçme eğiliminde olduklarını gösteriyor.
İşe uyku alışkanlıklarınızı gözden geçirerek başlayabilirsiniz! Neyi yanlış neyi doğru yaptığınızı anlamak  ancak sizin gözlemleriniz yardımıyla hızlıca çözülebilir. Kendinizi izleyin…
Stresinizi azaltmak ve gevşemek için hafif bir müzik eşliğinde bir mum yakmayı, günlük kış ritüelinize ekleyebilirsiniz 🙂
Güzellik uykunuzu alın ve kilo verme yolculuğunuzdaki olası nedenlerden birine elveda deyin!

 

Daha fazla sağlıklı yaşam tüyosu almak için Vegan Yaşam adlı kategorimizi ziyaret etmeyi de unutmayın!🥰