Merve ile
Yeni Rota Oluşturuldu

Kız Kulesi hakkında bilgi almak istiyorsan doğru yerdesin! Kız Kulesi son durum hakkında bilmen gerekenleri senin için anlattım.

Kız Kulesi Restorasyonu Tamamlandı

İstanbul’un simgeleri arasında yer alan Kız Kulesi, 20 aylık bir restorasyon sürecinin ardından kapılarını yeniden açtı! Bilindiği üzere Kız Kulesi’nin tarihi milattan önce 410 yılına uzanıyor. Kız Kulesi’nin açılışı, ışık gösterileriyle kutlandı. Hadi Kız Kulesi’ni birlikte gezelim!

Kız Kulesi Nerede?

Kız kulesi

İstanbul’un gözde yapılarından biri olan Kız Kulesi; Üsküdar Salacık’ın 150 ila 200 metre açıklarında, Boğaz girişinde bir kayalığın üzerinde yer alıyor.

Kız Kulesi, tarih boyunca pek çok efsaneye de konu olmuş. Antik Yunan, Roma, Bizans ve son olarak da Osmanlı’ya uzanan dönemlerden gelen Kız Kulesi, günümüze kadar gelmeyi başarmış!

Kız Kulesi’nde Ne Yapılır?

Kız Kulesi'nde yapılacak şeyler

Kız Kulesi önceden savunma ve gözetleme kulesi, gümrük istasyonu ve deniz feneri olarak kullanılmış. Günümüzde ise müze, kafe ve restoran olarak farklı alanlarda hizmet veriyor. Üstelik Kız Kulesi’nde düğün ve yemek gibi organizasyonlar da yapılabiliyor. “Kız Kulesi’nde ne yapabilirim” diye düşünüyorsan, akşam olmadan gidip müzeyi gezebilir, gün batımında lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsin!

Kız Kulesi’nin Hikayesi

Kız Kulesi’ni Kız Kulesi yapan ayrıntılardan biri de hakkında çıkmış efsanelerdir. Bu efsaneler arasından senin için birini anlatalım dedik. Hazırsan başlayalım:

Bir zamanlar falcılara meraklı bir Kral varmış. Bu kralın, canından çok sevdiği bir de kızı varmış. Gün gelmiş kral, kızı için bir kâhine danışmış. Kâhin ise krala, kızının 18 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öldüreceğini anlatmış. Bunun üzerine kral, kızını korumak için denizin ortasına bir kule yaptırmış ve oraya taşınmış. Aradan yıllar geçmiş, kralın kızı 18 yaşına basmak üzereymiş. Kutlama yapan kral, dışarıdan da birkaç dostunu çağırmış. Gün sonunda prenses odasında hediyelerini açarken, paketlerden birinin içinden yılan çıkarak onu öldürür. Denizin ortasında bir kulede 18 yaşına kadar yaşayan prenses için kulenin adı Kız Kulesi olarak kalmış.

Kız Kulesi 2023 Fiyatları

Kız Kulesi restorasyon sonrası 31 Mayıs’a kadar ücretsizdi. Sonrasında ise güncel fiyatları; 400 TL’dir. Ayrıca ulaşım için 50 TL ücret alınmaktadır.

 

Kız Kulesi’ni hemen ziyaret etmek için can atıyor musun? Yorumlarını @sesuagda Instagram hesabı üzerinden benimle paylaşabilirsin. Ayrıca daha fazla öneri için Sesu’yla Eğlence arşivini ziyaret edebilirsin.