Kübranur'un
Vegan Yaşam
Köşesi

Kozmetik Ürünlerinin Vegan & Cruelty-Free Olduğunu Nasıl Anlarım?

Vegan ve cruelty-free (hayvan sömürüsüz) yaşam tarzının popülerlik kazanarak yaygınlaşmasından sonra kişisel bakımına özen gösteren herkesin aklına aynı soru geliyor: “Hangi kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini kullanacağız şimdi?”. Aslında bu soruyu yanıtlamak sandığın kadar zor değil. Aksine belirli kriterlere dikkat ettiğin sürece vegan ya da cruelty-free ürünleri ayırt etmek oldukça kolaylaşacak!

Eğer kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde hayvansal içerik bulunmamasını ya da hayvan sömürüsüz olmasını istiyorsan, ürün içeriklerini okumayı alışkanlık haline getirmen şart! Kişisel bakım ürünlerinin büyük bir kısmının içeriğinde bulunan bal, süt, propolis, balmumu, shellac, guanine gibi maddeler en dikkat edilmesi gerekenler. İçeriklerde bu maddeleri görüyorsan ve vegan bir tercih yapmak istiyorsan, bu ürünlerden olabildiğince uzaklaş! Çünkü bu maddelerin hepsi hayvansal kaynaklı. Ancak cruelty-free ürünler kullanıyor olmak da senin için yeterliyse, elbette tercih edebilirsin.

Vegan ve cruelty-free ürün gösterimi

İkinci olarak ambalajların üzerinde bulunan logolara dikkat etmek gerekiyor. Tavşan logoları ve yeşil amblemler görüyorsan tam da olman gereken yerdesin 😊 Cruelty-free ve vegan sertifikası alarak bu logoları kullanma hakkına sahip olan markalardan yana için daha rahat olabilir. Çünkü markalar birçok teste tabi tutularak bu logoları kullanabiliyorlar.

İzleyebileceğin en güvenilir ve sonuncu yol ise: markalara danışmak! Spesifik olarak kuşkuya düştüğün bir ürünün vegan ya da cruelty-free olup olmadığını markalarla iletişime geçerek çözüme kavuşturabilirsin. Böylece kullandığın ürünle ilgili soru işaretlerin minimuma düşecek.

Yaşam tarzında değişiklik yaptığın veya yapmak istediğin bu hassas konuda şüpheci olmanı çok iyi anlayabiliyorum. Bu yüzden sürekli araştırma yapmalı ve sana en uygun olanları bulmak için çabalamalısın.
Aklında olsun, ben de senin araştırmana ve yeni bilgiler edinmene yardımcı olmak için hep buralardayım.

Önerilerde bulunmak ve daha fazla bilgi edinmek istersen @sesuagda Instagram hesabımızdan DM yoluyla benimle iletişime geçebilirsin. Ayrıca vegan yaşam hakkında daha bir çok yazı için Vegan Yaşam kategorimizi ziyaret edebilirsin 😊