Besray'ın
Güzellik Dünyası

Zaman zaman hava şartları nedeniyle cildimiz zarar görebiliyor. Nasıl ki soğuk havalarda cilt kuruyorsa, dudaklar da olumsuz hava şartlarından etkileniyor. Üstelik vücutta bulunan ince derilerden biri de dudaklar! Bu nedenle dudaklarımızın, sandığımızdan daha hassas olduğunu söyleyebiliriz. Mevsim şartlarına göre dudak kuruması, dudak çatlaması gibi durumların görülmesi oldukça normal. Böylesi bir durumdan kurtulmak, pürüzsüz ve yumuşacık dudaklara kavuşmak için her mevsim doğru bakım rutinlerini uygulamak gerekiyor. “Peki nasıl?” diye sorduğunu duyar gibiyim. Senin için özel hazırladığımız ipuçları ile istediğin dudaklara hızlı bir şekilde kavuşabilirsin!

Dudaklar Neden Kurur/Çatlar?

kuru ve çatlamış dudaklara sahip bir kadın

Dudak kuruluğu ve dudak çatlaması her yaşta görülebilen bir problem. Özellikle kuru havaya sahip iklim bölgelerinde ve soğuk havaya sahip iklim bölgelerinde yaşayan kişilerde bu tür sorunlar sıklıkla görülüyor. Peki, dudaklar neden kurur ve çatlar? İşte dudak kuruluğuna sebebiyet veren durumlar:

Dudak Kuruması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

kuru ve çatlamış dudaklara vitaminler

Dudak çatlamasının nedenlerinden birinin de vitamin eksikliği olduğundan bahsettik. Vitamin eksikliği dudakların gereğinden fazla kurumasına neden olabiliyor. Dudak çatlamasına çözüm arıyorsan; A vitamini, B2 ve B3 vitamini içeren besiler tüketmeyi deneyebilirsin.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

dudak çatlaması için nemlendirici süren bir kadın

Dudak çatlaması problemini çözmek için öncelikle dudağındaki ölü derilere elveda demen gerekiyor. Bu nedenle çatlamış dudak peelingi yapabilirsin. Evde dudak maskesi ve peelingi hazırlamak da oldukça kolay! İhtiyacın olan malzemeler:

Toz şekerin yapısı, dudaktaki ölü derilerin kolaylıkla atılmasına yardımcı oluyor.  Evde dudak peelingi yapmak için bir tatlı kaşığı toz şeker ile bir tatlı kaşığı balı karıştırmak! Ardından hazırlamış olduğun karışımı dudaklarına sürüp, yaklaşık 5 dakika boyunca bekletebilirsin. Süre dolduktan sonra elinle dudağını ovalayabilir, ılık suyla dudağını temizleyebilirsin. Bu doğal bir yöntem olduğu için haftada 2 ila 3 kez uygulayabilirsin.

 

Ayrıca balın anti-bakteriyal özelliği de bulunuyor. Peelingi yapmaya üşenirsen, balı tek başına dudağına sürebilirsin. Bu şekilde 15 dakika bekledikten sonra dudağını temizleyebilirsin.

 

Kuru ve Çatlayan Dudaklara Ne İyi Gelir?

kuru ve çatlamış dudaklara aloe vera jeli

Dudak çatlamasına en iyi gelen şey nedir diye merak ediyorsan, sıkı dur! Senin için birden fazla etkili önerimiz var. Kuru ve çatlayan dudakların ardından pürüzsüz bir dudağa kavuşmak hiç de zor değil. Sadece kendine en uygun yöntemi bulman gerekiyor. Hazırsan başlayalım!

Pürüzsüz Dudaklar için Ne Yapabiliriz?

kurumuş ve çatlamış dudaklara bal

Pürüzsüz dudaklara kavuşmak için dudak maskesi yapabilir ve ardından düzenli bir bakım rutini oluşturabilirsin. Evde dudak maskesi yapmak istiyorsan senin için bir önerimiz daha var. Önce ihtiyacın olan malzemelere bir göz atalım:

Bütün bu malzemeleri bir kaba alarak iyice karıştır. Bir diş fırçası yardımıyla bu karışımı nazikçe dudaklarına sürebilirsin. Yaklaşık olarak 2 ila 3 dakika boyunca bu karışımı dudağında beklet. Sonrasında ılık suyla bir güzel yıkaman gerekecek. Eh, artık ölü derilerinden arındın. Dudağına güzel bir nemlendirici sürmeyi unutma. Dilersen bunun için yukarıda önerdiğimiz ürünlerden kullanabilirsin. Eğer bu maskeyi uyku öncesi yaptıysan, vazelin sürerek dudağındaki hücrelerin yenilenmesine destek olabilirsin.

Hazır yeri gelmişken, dudağın için özel hazırlayabileceğin bir balm tarifi de verelim. İşte ihtiyacın olan malzemeler:

Boş kabın içerisine vazelini koyduktan sonra istediğin esans yağından birini, birkaç damla olacak şekilde vazelinin üzerine ilave edebilirsin. Bu iki malzemeyi iyice karıştırarak hamur kıvamına getirmelisin. Hazırlamış olduğun karışımı 1 gece buzdolabında beklettikten sonra dudak balmın hazır olacak!

Çatlayan Dudakların Yumuşacık Olması İçin Öneriler

dudağına nemlendirici süren kadın

Çatlamış dudaklarının yeniden yumuşacık olmasını istiyorsan yukarıda önerdiğimiz yöntemlerden en az birini düzenli olarak uygulamalısın. Ardından yumuşacık dudaklara kavuşacaksın! Bir de bazı unsurlara dikkat ederek dudaklarını yeniden çatlamaya karşı koruyabilirsin. İşte o unsurlar:

 

İşte bu kadar! Bahsettiğimiz önerileri dikkate alarak kısa zaman içerisinde kurumuş ve çatlamış dudaklardan kurtulabilirsin. Daha fazla öneri için Sesu’yla Eğlence arşivini ziyaret edebilirsin. Ayrıca en güzel yorumlarını benimle paylaşmak için @sesuagda Instagram adresinden DM atabilirsin 😊