Merve ile
Yeni Rota Oluşturuldu

Vizesi Olmayanların Son Gözdesi 

 

  Lviv Gezi Rehberi

Lviv tramvay

Lviv, Ukrayna’nın kültür kokan önemli bir şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yerini alan bir şehir. Kelime anlamı ‘Lion’ yani ‘Aslan’ olan Lviv, isminin anlamından da anlaşılacağı üzere gerek kültürüyle gerekse turistleri çeken mimari yapılarıyla ülkenin kralı olmanın hakkını layıkıyla veriyor. Ama aslında bizim açımızdan vize kaldırıldığından beri daha da bir önem ve sempati kazanmakta. Sadece kimliğini ve sırt çantanı yanına alarak güzel bir hafta sonu geçirebileceğin bu şehirde neleri denemem lazım diye sorarsan, işte detaylar…

 

Lviv ucuz mu pahalı mı? Hediyelik matruşkalar

Ulaşım ve konaklama anlamında cebini zorlamayacak bu şehirde gezip eğlenirken ya da yiyip içerken kafan o kadar rahat olacak ki bir daha bir daha ziyaret etmek isteyeceksin. Kahve kültürünün yaygın olduğu bir şehir Lviv. Böyle olunca da bilindik tarzda kafeler yerine değişik konseptli olanları çoğu yerde görebilirsiniz. Bu da haliyle turistlerin fazlaca ilgisini çektiğinden burası da sıra beklenilen yerler listesinde başı çekiyor.

Lviv’de Gezilecek Yerler

 

Rynok Square

İlk olarak şehrin en gözde mekanıyla başlayalım. Burası UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasının yanı sıra etrafındaki eski döneme ait heykelleri, katedralleri ve kafeleriyle birlikte turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Meydanda bulunan Siyah Ev (Black Mansion), Latin Katedrali bölgedeki önemli yapılar arasındadır. “Biraz daha turistik yerleri görmek istiyorum ama nereler var bilmiyorum” diyorsan, kemerlerini bağla!

Lviv opera binası

Opera Binası( Lviv Theatre of Opera and Ballet)

  1. yüzyılın başlarında yapılan opera binası şehrin merkezinde bulunuyor ve özellikle aydınlatmalarıyla geceleri daha da görkemli bir hal alıyor. Hem dış mimarisi hem de tarihi dokusu ve ilginç yapılış hikayesi olan opera binası için dünyaca ünlü bale, opera, modern dans gösterilerinin yanı sıra sadece tur olarak gezmek isteyenler için de kapılarını açık tutuyor. İçinin de dışı kadar mükemmel görünümlü olduğu bu binada mutlaka bir sanatsal etkinliğe katılmalısın. Lviv'de gezilecek bir yer

Lychakiv Mezarlığı (Lychakiv Cemetery)

‘Mezarlık gezilir miymiş hiç ama? ‘ dediğini duyar gibiyim. Benim de turistik anlamda ilk kez gezdiğim mezarlık burasıydı yine de çeşitli sanatçıların, politikacıların mezarlarının bulunduğu bu yeri gezerken klasik mezar taşları yerine değişik heykellerle süslenmiş olduğunu göreceksin. Bu dakikadan sonra da bir mezarlıkta olduğunu unutup müze gezermiş gibi her mezarı incelemek isteyeceksin. Giriş için yaklaşık 20 UAH, fotoğraf çekmek için ise 10 UAH ödemeniz gereken bu mezarlık merkezden yaklaşık 20-25 dk uzaklıkta. Bizim yaptığımız gibi giderken etrafı da keşfetmek istersen yürüyerek, ya da şehrin her yerinden ulaşabileceğin tramvay ya da otobüsleri kullanarak Lychakiv Mezarlığı’na ulaşabilirsin.

Lviv şehrinde bir mezarlık

Potocki Sarayı (Potocki Palace)

1800’lü yılların son dönemlerinde inşa edilen bu yapı Lviv Sanat Müzesi olarak kullanılmakta olup içerisinde yağlı boya tablolardan heykellere kadar o döneme ait sanat eserlerini görebilirsin. Konum olarak merkeze yakın olması açısından (Rynok Meydanı’na sadece 10dk) mutlaka listene eklemen gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Bu arada saraya giriş yaklaşık 60 UAH ( 28,8TL).

Lviv de bir saray

 

Daha fazla öneri için Sesu’yla Eğlence arşivlerine göz atabilirsin.