Besray'ın
Güzellik Dünyası

Görsel Metni: Sivilcelere veda zamanı

Sivilce Lekelerinden Nasıl Kurtulabiliriz?

Dönem dönem bizi uğraştıran sivilcelerimiz geçtikten sonra bir de lekeleriyle uğraşıyoruz. Genellikle, yeni çıkan sivilcelere dokunarak ve yara yaparak oluşturduğumuz bu lekelerin yüzümüzde kalıcı hale gelmemesi için doğal müdahalelerde bulunabiliriz!

Sivilce Lekesi Nasıl Geçer?

sivilce lekeleri için şikayetçi bir kadın

Kişilerin ciltlerinde meydana gelebilen bu lekelerde en çok sorulan sorular ise “Bu sivilce izleri geçer mi?”, “Sivilce izlerinin geçmesi için neler yapmalıyım?” sorularıdır. Çeşitli doğal yöntemlerin yanında artık en revaçta olan ürünlerden cilt bakım serumları, cilt asitleri ile de sivilce lekelerinin tedavisi mümkün!

Sivilce Lekesine Ne İyi Gelir?

sivilce lekeleri için tedavi uygulayan bir kadın

Sivilce lekelerinden mustarip olanlarımız için yüzdeki sivilce izleri nasıl tedavi edilir, ne iyi gelir gelin birlikte bakalım!

Limon Suyu

limon

Limon ciltte meydana gelen lekelere en iyi gelen doğal ürünlerden birisidir. İçerisinde bol miktarda bulunan sitrik asitle ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda yeni hücrelerin oluşumunu da önemli ölçüde hızlandırır. Pamuğu limon suyuna batırdıktan sonra cildinize masaj yaparak uygulamanız gerekir. Daha sonra da ılık suyla yıkamanız gerekir.

Elma Sirkeli Tonik

sivilce lekelerine özel

Elma sirkesi, ciltte bulunan lekelerin rengini açmaya yardımcı olur. Aynı zamanda tonik, her gün yatmadan önce kolaylıkla uygulanabilir. Yine de pamuğu elma sirkesini batırarak ve cildinize uygulamanız gerekir. Gece yatarken toniği yıkamamanız gerekir.

Aloe Vera Maskesi

aloevera maskesi

Cilt maskelerinde sıkça kullanılan aloe vera, yenilenmeyi destekleyen pek çok özelliğe sahiptir. Yanık ya da çatlaklar için önerilen aloe vera bitkisi, sivilce izlerinin tedavisinde de sıkça kullanılır. Aloe vera özünü cildinize uygulayarak yarım saat kadar bekledikten sonra ılık bir suyla yıkamanız yeterlidir.

Sivilce İzleri Geçici Midir?

sivilce lekeleri

Sivilce lekelerinin bazıları zamanla kendiliğinden geçerken bazıları da kalıcı olabilir. Genellikle de kırmızı renkte meydana gelen ve yara izlenimi veren sivilce lekeleri, zaman içinde iyileşerek kaybolabilir. Cildin iyileşme sürecinde hiperpigmentasyona şeklinde oluşan bu lekeler de genellikle geçicidir.

Sivilceli Cilt Bakım Önerileri

sivilce lekeleri için bakım rutini

Cildinize iyi gelecek kremler ve serumlar oldukça popülerleşti. Hem inatçı lekeleri gidermek hem de oluşacak sivilceleri önlemek için belirli bir rutin oluşturmamız gerekiyor. C vitamini ile desteklenen cilt bakım ürünleri sivilceleriniz için doğru tercih olacaktır.

Sivilce her ne kadar büyük bir dert gibi görülmese de önemli bir cilt problemidir. Bu yüzden bir rutin oluşturmak isterseniz dermatologlardan öneri almayı da unutmayınız! Kontrolsüz cilt asidi kullanımında cildinize beklemediğiniz zararları da verebilirsiniz. Mutlaka dikkat etmelisiniz!

Cilt bakımı için daha fazla öneri arıyorsanız Sesu’yla Eğlence arşivine göz atmayı ve @sesuagda Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayıın! 😊