Besray'ın
Güzellik Dünyası

Birçok kişinin kendine dert edindiği, vücudumuzun en doğal çizgileri olan çatlaklar hakkında biraz konuşalım istedik. Ne kadar doğal olsa da çatlaklardan kurtulmak istememiz de bir o kadar normaldir. Bu yüzden sizinle bu çatlaklar nedir, nasıl müdahale edilir gelin bakalım!

Vücut Çatlakları Neden Oluşur?

Çatlaklar derinin normalden fazla gerilmesiyle oluşmaktadır. Cilt çatlaklarının asıl nedeni hormonlardır. Bu nedenle hamilelik, ergenlik, hızlı kilo alma, aniden zayıflama gibi değişimler hormonal değişimlere de eşlik ettiğinden ciltte çatlaklara neden olur.

Çatlaklar Doğal Yolla Nasıl Geçer?

Vücut çatlaklarına hangi yağ iyi gelir, vücut çatlakları sporla geçer mi gibi birçok sorunun temelinde, doğal yöntemlerle vücut çatlaklarını geçirmenin mümkün olup olmadığı sorusu yatar. Bitkisel çözümler, doğal yağlar ve egzersiz ile çatlaklara müdahale edebiliriz.

Doğal yöntemlerde, cilt yenileme özelliği olan ve yüksek oranda nem sağlayan aloe vera bitkisi çatlak tedavisinde kullanılmaktadır. Henüz oluşmamış çatlaklar için oldukça faydalıdır. Bölgeye yavaşça masaj yaparak haftada en az 2 kere kullanmak yeterli olacaktır.

Patates ise zengin bir mineral kaynağıdır. Cildin, kendini yenilerken ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri patatesten elde edebiliriz. İsterseniz suyunu çıkarıp çatlakların üzerine masajla uygulanabilir ya da kalın dilimler halinde kestiğiniz patateslerle direk olarak çatlak deriyi, her iyi yönde daireler çizecek şekilde ovabilirsiniz.

Hint Yağı ise vücut çatlaklarına karşı kullanılan en popüler doğal yağdır. Duştan sonra sıcak cildimizde çatlak olan bölgeye Hint Yağı ile uzun uzun masaj yapabilirsiniz. Hint yağı gibi kan dolaşımını harekete geçiren kakao yağı da oldukça faydalıdır.

Kilodan Oluşan Çatlaklar Gider Mi?

Daha önce de söylediğimiz gibi çatlaklara hangi aşamada müdahale edildiği oldukça önemlidir. Kilo alıp vermeyle deride sarkmalar, çatlaklar oluşması oldukça muhtemeldir. Kiloya bağlı çatlaklar erken müdahale olursa iyileşme oranı çok yüksektir. Unutmayalım ki çatlak tedavisini zorlaştıran, çatlağın ne kadar eski olduğudur.

Cilt Çatlakları Sporla Geçer Mi?

Spor yaparken cildinizi sıkılaştırdığınız için yeni oluşmuş ve oluşan çatlaklara spor yapmak oldukça iyi gelecektir. Eğer bazı doğal yöntemlerle egzersizi bir arada yaparsanız şaşıracağınız sonuçlar almanız mümkün!

Ama unutmayın çatlaklarınız var diye daha çirkin ya da kusurlu olmuyorsunuz. Her insanda oluşabilecek bu çatlakların doğal olduğunu kabul etmemiz de her şeyden önemli!

Kişisel bakım ve sağlıklı yaşam hakkında daha fazla öneri arıyorsanız Sesu’yle Eğlence arşivindeki diğer içeriklere göz atmayı ve @sesuagda Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayıın! 😊